Siirry sisältöön
|
På svenska

Venla Wallius: Suomalaismetsissä drooni on useimmiten hyvällä asialla

12.08.2026

Venla Wallius

Kirjoittaja työskentelee Metsäkeskuksessa HirviDrone-hankkeen projektipäällikkönä. Hän on kauppatieteilijä, joka on kiinnostunut metsäalan kestävistä innovaatioista. Vapaa-ajallaan hän liikkuu koiriensa kanssa luonnossa ja nauttii erityisesti suomaisemista.

Näytä kaikki blogit

Droonit ovat viime aikoina herättäneet runsaasti keskustelua ja joskus myös huolta. Suomalaismetsissä drooni on kuitenkin useimmiten hyvällä asialla: laitteella on lukuisia käyttötarkoituksia metsätalouden tehokkaana ja vikkelänä apuvälineenä.

Drooniteknologia on kehittynyt viime vuosina huomattavasti. Drooneja on nykyään käytössä yhä useammalla, eikä metsän yllä pörräävä drooni siksi ole enää kovinkaan harvinainen näky. On selvää, että droonien käyttömahdollisuudet tulevat tulevaisuudessa laajenemaan, ja jo nyt väsymätöntä drooniapuria voidaan hyödyntää monessa tehtävässä.

Drooni tarkkailee ja ruiskuttaa tehokkaasti

Droonista on iso apu metsien kartoittamisessa ja tarkan metsätiedon keräämisessä. Droonia voidaan hyödyntää metsäsuunnittelussa, tarkastuksissa tai vaikkapa metsätilan myyntikuvien ottamisessa. Drooneihin kiinnitetyillä kameroilla ja muilla sensoreilla saadaan tehokkaasti kerättyä tarkkaa digitaalista aineistoa halutusta metsäalueesta.

Drooni on kätevä apuväline myös erilaisten metsätuhojen tunnistamisessa ja seurannassa. Droonin avulla tietoa metsätuhoista ja niiden leviämisestä saadaan kerättyä tarkasti ja nopeasti. Kehitteillä on menetelmiä esimerkiksi kirjanpainajatuhojen tunnistamiseen varhaisessa vaiheessa sekä metsäpalojen seurantaan ja sammuttamiseen. Kun tiedetään, missä tuhoja on, niitä voidaan myös torjua tehokkaasti.

Viimeisen vuosikymmenen aikana metsien lannoituksesta droonin avulla on tullut arkipäivää. Drooni hoitaa erityisesti metsän boorilannoituksen nopeasti ja tehokkaasti. Markkinoilla olevien ruiskudroonien kantokyky vaihtelee tavallisesti 25–50 kilogramman välillä, mutta isoimmat droonit voivat kantaa jo 100 kilogramman lastia.

Voisiko hirvivahinkoja torjua droonilla?

Drooneille kehitetään jatkuvasti myös uusia käyttötarkoituksia. Tällä hetkellä HirviDrone-hankkeemme selvittää, kuinka droonia voisi käyttää hirvivahinkojen torjuntaan. Hirvet aiheuttavat taimikoissa arviolta kymmenien miljoonien eurojen vahingot vuosittain. Lampaanrasvapohjainen Trico-syönninestoaine torjuu taimikkotuhoja tehokkaasti, mutta sen levitys reppuruiskulla on työlästä. Voisiko ruiskudrooni levittää aineen taimikoihin nykyistä tehokkaammin? Lisäksi selvitämme, kuinka tekoäly voisi tunnistaa ruiskutettaviksi sopivat, ehjät taimet ja siten entisestään tehostaa syönninestoaineen levitystä taimikoihin.

Lainsäädäntö rajoittaa uusien ratkaisujen viemistä käytäntöön. Syönninestoaine Trico luokitellaan kasvinsuojeluaineeksi, ja kaikkien kasvinsuojeluaineiden lentolevitys on tällä hetkellä kiellettyä. Syksyllä 2024 tehty lakimuutos kuitenkin mahdollistaa kasvinsuojeluaineiden levittämisen droonilla koe- ja tutkimustarkoituksissa. Kokeille tulee hakea lupa Turvallisuus- ja kemikaalivirastosta.

Metsänomistajat tai metsäpalveluyrittäjät eivät siis vielä pääse ruiskuttamaan Tricoa tai muita kasvinsuojeluaineita droonin avustuksella. Ilmassa on kuitenkin merkkejä siitä, että droonitoimintaa ja sitä koskevaa lainsäädäntöä kehitetään aktiivisesti edelleen sekä kansallisella että EU-tasolla, jotta droonien mahdollisuudet päästään tulevaisuudessa hyödyntämään täysmääräisesti.

Lainsäädäntö ohjaa droonitoimintaa

Lainsäädäntö ohjaa muutakin droonitoimintaa tarkasti. Kaikkien kamerallista tai yli 250 grammaa painavaa droonia lennättävien pitää rekisteröityä droonin käyttäjäksi ja pääsääntöisesti myös suorittaa verkossa tehtävä teoriakoe.

Mikäli drooni painaa vähintään 25 kilogrammaa tai sitä käytetään esineiden tai asioiden pudottamiseen, tarvitaan erityisen kategorian toimintalupa. On tärkeää, että droonin lennättäjä osaa asiansa ja tuntee vastuunsa.

Drooneille etsitään myös uusia tehtäviä

Niin Suomessa kuin muuallakin Euroopassa selvitetään aktiivisesti, mihin kaikkeen drooni metsätalouden työvälineenä oikein pystyykään. Erilaiset tutkimus- ja kehityshankkeet ja innovatiiviset yritykset kehittävät jatkuvasti uusia ratkaisuja.

Tulevaisuudessa droonia voitaneen hyödyntää monissa metsätalouden työvaiheissa aina taimien istutuksesta hakkuisiin asti. Teknologian ja lainsäädännön kehittyessä myös droonin käyttömahdollisuudet kasvavat.


Lue lisää

Hirvivahinkojen estäminen dronetekniikkaa ja tekoälyä hyödyntämällä – HirviDrone (metsakeskus.fi)

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Jätä kommentti

Lähetä kommenttisi alla olevalla lomakkeella. Kaikki kentät vaaditaan.

Täytä tämä kenttä.
Kysely
Täytä tämä kenttä.
Piditkö artikkelista?
Täytä tämä kenttä.