Siirry sisältöön
Metsäkeskuksen etusivulle Metsäkeskuksen etusivulle
Metsäkeskuksen asiakaslehden etusivulle
På svenska

Mitä pitää tehdä myrskyn jälkeen? – muista nämä viisi asiaa

Hannes-myrsky raivosi vuodenvaihteessa ja kaatoi puita erityisesti läntisessä Suomessa. Myrskyn jälkeen on syytä kartoittaa metsätuhot ja huolehtia tuhopuiden korjuusta. Apua saa metsäammattilaisilta.

Kysely
Täytä tämä kenttä.
Piditkö artikkelista? En pitänyt lainkaan
Täytä tämä kenttä.
Hannes-myrskyssä kaatuneita puita.

Hannes-myrsky kaatoi joulukuun lopulla metsää erityisesti Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan rannikkoseuduilla sekä Etelä-Pohjanmaalla. Kuva: Tatu Viitasaari

27.01.2026

Teksti: Metsäkeskuksen työryhmä

1. Selvitä, onko metsään tullut tuhoja

Myrskyn jälkeen on hyvä selvittää, onko omassa metsässä kaatunut paljon puita ja onko tullut isoja vahinkoja. Metsässä voi kuitenkin olla vaarallista kulkea heti myrskyn jälkeen. Puita on saattanut kaatua ristiin, rastiin ja nojalleen sekä niihin on voinut jäädä jännitteitä. Metsätuhojen kartoitukseen kannattaa pyytää avuksi metsäalan ammattilainen. Ammattilainen osaa arvioida myrskytuhojen määrää sekä neuvoa myös jatkotoimissa.

Metsänomistajan kannattaa tutustua myös Metsäkeskuksen verkkosivuilla olevaan karttapalveluun. Palvelusta voi seurata viiveellä, onko oman metsätilan lähellä tehty metsänkäyttöilmoituksia tuulituhohakkuista. Jos ilmoituksia lähialueelta on paljon kartalla, on myrsky voinut kaataa puita myös omasta metsästä. 
 

Kuvakaappaus Metsäkeskuksen Metsätuhohakkuut-karttapalvelusta.

Metsäkeskuksen karttapalvelusta voi katsoa, missä on tehty metsänkäyttöilmoituksia myrskytuhopuiden korjuusta. Palvelusta on hyötyä erityisesti etämetsänomistajille. (Kuvakaappaus karttapalvelusta). 
 

2. Ota yhteyttä vakuutusyhtiöön

Metsävakuutus voi kattaa myrskyn aiheuttamia tuhoja ja taloudellisia menetyksiä. Jos olet ottanut metsävakuutuksen, kannattaa myrskyn jälkeen olla yhteydessä omaan vakuutusyhtiöön ja ilmoittaa myrskytuhoista. Vakuutusyhtiöistä saa neuvoja, mitä tietoja tarvitaan korvauksen maksuun. Metsiä vakuutetaan paljon juuri myrskytuhojen ja muiden erilaisten luonnontuhojen varalta. 
 

3. Huolehdi tuhopuiden korjuusta 

Myrskytuhopuita ei kannata lähteä korjaamaan metsästä omatoimisesti moottorisahalla, vaan metsänomistajan kannattaa pyytää siihen apua metsänhoitoyhdistyksestä, metsäyhtiöistä tai metsäpalveluyrittäjiltä. Työ sujuu turvallisimmin hakkuukoneella. Pelastuslaitos ja sähköyhtiöt vastaavat teiden ja sähkölinjojen päälle kaatuneiden puiden korjuusta. 

Metsätuhon vuoksi tehtävästä hakkuusta pitää tehdä metsänkäyttöilmoitus Metsäkeskukseen. Metsänkäyttöilmoitus on tehtävä 10 päivää ennen hakkuun aloittamista. 

Joskus myrskyn jälkeen voi olla tarpeen aloittaa puunkorjuu nopeamminkin. Silloin pitää tehdä Metsäkeskukseen poikkeuslupahakemus, eli hakea nopeutettua käsittelyä metsänkäyttöilmoitukselle. Poikkeuslupaa pitää hakea, jos hakkuut täytyy aloittaa jo ennen kuin metsänkäyttöilmoituksen jättämisestä on kulunut 10 päivää.

Hannes-myrskyn pahimmilla tuhoalueilla Metsäkeskus ei edellytä poikkeusluvan hakemista, vaan hakkuun saa aloittaa heti metsänkäyttöilmoituksen jättämisen jälkeen. Lisätietoa aiheesta on uutisessa Metsäkeskuksen verkkosivuilla.  
 

Myrskyssä taittuneita ja kaatuneita puita.  

Myrskyssä kaatuneiden puiden korjuu kannattaa jättää ammattilaisten tehtäväksi. Myös tarpeetonta liikkumista myrskytuhoalueella on syytä välttää. Kuva: Metsäkeskus
 

4. Muista hyönteistuhojen riski

Metsätuholaki velvoittaa metsänomistajan poistamaan metsästä myrskyn tai muun luonnontuhon vahingoittamat tuoreet havupuut, joista voi levitä myöhemmin metsään hyönteistuhoja. Kaatuneita ja vahingoittuneita kuusia saa olla enintään 10 kuutiometriä hehtaarilla ja mäntyjä 20 kuutiometriä hehtaarilla. Nämä raja-arvot ylittävä osa vahingoittuneita havupuita pitää poistaa metsästä metsätuholain määräajoissa. Metsätuholaki ei velvoita poistamaan metsästä vaurioituneita lehtipuita. Metsänomistaja voi jättää niitä metsään lahopuuksi. 

Hyönteistuhojen riskiä on arvioitava aina tilannekohtaisesti. Jos metsätuholain velvoittamien puumäärien korjuu on vaarassa estyä, ammattimaisen toimijan on tehtävä omavalvontailmoitus Metsäkeskukseen.  
 

5. Jätä yksittäiset tuhopuut lahopuuksi

Yksittäisiä vahingoittuneita ja tuulen kaatamia puita voi hyvin jättää metsään, jos niistä ei ole vaaraa turvallisuudelle tai haittaa liikkumiselle. Metsiin jätetyistä, tuulen kaatamista puista tulee tulevaisuudessa lahopuuta, joka on tärkeää monille metsän eliölajeille. Sitä tarvitsevat esimerkiksi monet käävät, sammalet, sienet, hyönteiset ja linnut. Lahopuusta riippuvaisia lajeja on arviolta noin neljännes kaikista Suomen metsälajeista. 

Runsaslahopuisia ja monimuotoisia metsiä on mahdollista tarjota myös METSO-elinympäristöohjelmaan

Metsälain erityisen tärkeissä elinympäristöissä (10 §) ja Natura-suojelualueilla metsänomistaja voi halutessaan jättää enemmän myrskyssä vahingoittunutta puustoa maastoon, mitä metsätuholaki muilla kohteilla sallii. Tästä pitää kuitenkin ilmoittaa Metsäkeskukseen
 

Lahopuuta metsässä.

Tuulen kaatamista ja metsiin jäävistä puista tulee tulevaisuudessa lahopuuta. Kuva: Outi Tehomaa
 

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Jätä kommentti

Lähetä kommenttisi alla olevalla lomakkeella. Kaikki kentät vaaditaan.

Täytä tämä kenttä.